Sprawny organizm po radio- i chemioterapii


Najnowsze badania dowodzą, że tlen może okazać się skutecznym sposobem na łagodzenie spustoszeń, jakie powstają w organizmie w wyniku radioterapii i chemioterapii.

Naukowcy zauważyli, że zniszczeniom winna jest zmiana dostawy tlenu do tkanek w leczonym obszarze, co skutkuje m.in. uszkodzeniu popromiennym tkanek zdrowych (ostre reakcje popromienne skóry i nabłonków wyściełających jamy ciała, owrzodzenia, uszkodzenia narządów tj. serce, wątroba, nerki). Logicznym i – jak się okazuje – skutecznym rozwiązaniem problemu jest dostarczenie organizmowi odpowiednich dawek życiodajnego gazu w odpowiednich warunkach, jakie może zapewnić tylko komora hiperbaryczna.

Terapia hiperbaryczna wspomaga regenerację tkanek zniszczonych w wyniku radioterapii, działa na naczynia włosowate, które odpowiadają za odżywienie kości, błon śluzowych i skóry.

mówi dr Greg Jones, dyrektor Deaconess Hyperbaric and Wound Healing Center

Tlen pod zwiększonym ciśnieniem stymuluje odnowę naczyń włosowatych, ich rozgałęzianie i sprzyja tworzeniu się nowych tkanek.


Spostrzeżenia dr. Jonesa znajdują potwierdzenie także w wypowiedziach innych specjalistów światowej klasy, którzy jednogłośnie zachwalają skuteczność leczenia HBOT. Zauważają oni, że dzięki zwiększeniu podaży tlenu do uszkodzonej tkanki dochodzi do:

  • powstania nowych naczyń krwionośnych,
  • lepszego ukrwienia tkanek,
  • szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek.