Rehabilitacja narządów ruchu nigdy nie była tak przyjemna!


Mało kto wie, że znaczącą przyczyną powikłań przy gojeniu urazów kończyn może być niedotlenienie. Fakty naukowe mówią tu same za siebie: w środowisku z niską zawartością tlenu fibroblasty nie są w stanie syntetyzować kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów, a osteoklasty nie są w stanie tworzyć nowej kości.

Jak wynika z doświadczeń klinicznych zachodnich specjalistów, szybkość leczenia ran i produkcję kolagenu można zwiększyć, aplikując większą ilość tlenu.


W wysiłkach zmierzających do odratowania kończyn tlen hiperbaryczny może znacząco wzmacniać skuteczność leczenia; cofa niedotlenienie tkanek, pomaga w gojeniu się ran i zapobiega amputacji

- mówi dr Jeffrey Niezgoda, dyrektor American College of Hyperbaric Medicine.

Jeśli zatem mógłbym doradzić coś moim kolegom chirurgom, to proponowałbym im częstsze stosowanie terapii hiperbarycznej zamiast amputacji.

W czym tkwi tajemnica skuteczności terapii hiperbarycznej w leczeniu urazów kończyn?

Oto jak można ująć ją najkrócej:

  • zwiększony poziom tlenu w tkankach działa stymulująco na fibroblasty i osteoklasty,
  • tlenoterapia hiperbaryczna pobudza aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości,
  • wysokie stężenie tlenu w ustroju sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
  • tlenoterapia hiperbaryczna ośmiokrotnie zwiększa liczbę komórek macierzystych, które wykazują niezwykłą żywotność i zdolność różnicowania w różne tkanki.