Szybki powrót do zdrowia po operacji?
To możliwe!


Perspektywa drobnej medycznej ingerencji z zakresu medycyny estetycznej, koniecznego zabiegu chirurgicznego, stomatologicznego czy też poważnej operacji, służącej poprawie naszego zdrowia z pewnością budzi lęk. U pacjentów i ich bliskich rodzi się wiele wątpliwości i pytań: „Czy potem wszystko będzie dobrze, czy nie dojdzie do zakażenia?” Na szczęście, jeśli dobrze się do takiego zabiegu przygotujesz, możesz uniknąć wszelkich komplikacji.


W przygotowaniu do zabiegów chirurgicznych najważniejszym czynnikiem jest właściwe odżywienie pacjenta na poziomie komórkowym – w tym celu wszystkim osobom przygotowującym się do takiego zabiegu doradzamy skorzystanie z Terapii Fenotypowej – najnowszej zdobyczy medycyny żywieniowej. Należy to wyraźnie podkreślić nie chodzi tu bynajmniej o to, by się „dobrze najeść” – wręcz przeciwnie, pacjent do operacji powinien być na czczo. Jednak na kilka tygodni wcześniej powinien odżywiać swoje komórki, aby były one w stanie poradzić sobie ze wstrząsem spowodowanym operacją – anestezją, transfuzją krwi, środkami przeciwbólowymi, antybiotykami.

Do jednych z najczęstszych i najpoważniejszych powikłań pooperacyjnych należą: zakażenia, obrzęki, niedokrwienie, martwica, niedowłady. Przyczyniają się one do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, wydłużają czas hospitalizacji oraz zwiększają koszty leczenia.

Jak wykazano w licznych badaniach naukowych podstawą ich wystąpienia jest najczęściej niedotlenienie tkanek. Uszkodzona tkanka na różnej głębokości cierpi z jednej strony z powodu ingerencji chirurgicznej, a z drugiej z powodu braku dostępu tlenu, który spełnia funkcje regenerujące. Brak tlenu uniemożliwia szybki powrót do zdrowia, ponieważ bez niego wszystkie tkanki i komórki tracą siłę do metabolizmu. Celem ograniczenia powikłań pooperacyjnych i najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest więc odpowiednie przygotowanie się do zabiegu oraz właściwa regeneracja po interwencji chirurgicznej, czyli prawidłowe odżywienie i dotlenienie organizmu.


Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT – Hyperbaric Oxygen Therapy) to zabieg, w wyniku którego zawartość tlenu w organizmie gwałtownie wzrasta, między innymi dlatego że tlen jest przenoszony nie tylko przez hemoglobinę, ale także rozpuszcza się w osoczu krwi. Niebywała skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej w okresie rekonwalescencji pooperacyjnej to efekt wywołanej dostawą tlenu poprawy krążenia krwi i maksymalnego dotlenienia tkanek. „Zapas” tlenu w komórkach, do którego przyczynia się tlenoterapia hiperbaryczna, sprawia, że po zabiegach chirurgicznych regeneracja organizmu przebiega zdecydowanie szybciej, zmniejsza się ryzyko samego zabiegu i nie dochodzi do powikłań infekcyjnych.


Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga zminimalizować ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji poprzez:

  • ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które wykazują zdolność regeneracji,
  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza),
  • stymulacje aktywności leukocytów i nie dopuszczenie do powstania infekcji,
  • zwiększenie aktywność granulocytów, które wykazują zdolność niszczenia bakterii,
  • stymulację fibroblastów, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze,
  • przyśpieszenie regeneracja nabłonka,
  • zwiększenie utlenowania i przepływu krwi w tkankach niedotlenionych,
  • pobudzenie i przyspieszenie naturalnych procesów leczenia ran,
  • przyspieszenie wydalanie toksyn i poprawę metabolizm całego ciała.
„Tlen wywołuje również dość spektakularny efekt, zwany w fizjologii efektem Robin Hooda – poprawia przepływ krwi w tkankach niedotlenionych, kosztem tkanek dobrze natlenionych, wpływa na tworzenie się naczyń krwionośnych tam, gdzie ich nie ma, gdzie ich zabrakło, powodując, że tworzą się nowe kanały, którymi może dotrzeć do tkanek, a także pobudzić komórki, które są odpowiedzialne za mechanizmy obronne, jak działanie antybakteryjne. Hiperbaria jest metodą numer jeden w przypadkach rozwoju zakażeń spowodowanych działaniem bakterii beztlenowych, które uwielbiają środowisko, gdzie nie ma tlenu. My zmieniając te warunki, powodujemy, że te bakterie po prostu zamierają”

- mówi dr n. med. Maciej Naskręt, adiunkt w Zakładzie Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu


Chirurdzy oraz specjaliści dermatologii estetycznej zalecają tlenoterapię hiperbaryczną szczególnie pacjentom, którzy mają problemy z gojeniem się ran, m.in. palaczom, diabetykom, osobom z nadwagą czy osobom z osłabioną odpornością itd.

„ Z naszych doświadczeń wynika, że pacjenci, którzy zdecydowali się na tlenoterapię po operacji plastycznej, znacznie szybciej wracają do formy.”

- mówi dr Babak Azizzadeh z Center of Advanced Facial Plastic Surgery w Beverly Hills