Co to jest terapia hiperbaryczna?


Terapia hiperbaryczna to nieinwazyjna metoda terapeutyczna wykorzystująca 100% tlen pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym, znajdujący się w specjalnym pomieszczeniu – tzw. komorze hiperbarycznej. Ideą terapii hiperbarycznej jako metody leczenia jest poprawienie naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń. Obecnie komora hiperbaryczna jest często wykorzystywana jako terapia wspomagająca leczenie wielu chorób i dolegliwości.

Na czym polega terapia hiperbaryczna?

Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać –  czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.

W czasie gdy pacjent przebywa w komorze, odpoczywając lub czytając gazetę, jego ciało odnosi korzyści, jakie nie mogą być osiągnięte przez żaden inny rodzaj terapii.


Działanie tlenoterapii hiperbarycznej:

  • wzrost ciśnienia powietrza wewnątrz kabiny oraz wysokie ciśnienie tlenu
  • większe stężenie tlenu we krwi – przesycenie płynów ustrojowych i wniknięcie tlenu w tkanki organizmu
  • znaczne wzmocnienie systemu dostarczania tlenu przez krew do tkanek
  • ożywienie i pobudzenie do życia uśpionych od dawna komórek – przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania

Zastosowanie terapii hiperbarycznej

Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa, powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także neowaskularyzacji, czyli powstawaniu nowych naczyń w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i ma udowodnioną skuteczność w szeregu jednostek chorobowych takich jak infekcje bakteryjne, fibromialgia czy borelioza.

  • Terapia hiperbaryczna to sposób na zahamowanie procesów starzenia i usprawnienie funkcjonowania organizmu poprzez ogólnoustrojowy wpływ na regenerację tkanek i poprawę odżywienia wszystkich komórek ciała.